Reklama
Reklama

Potężna eksplozja w Bejrucie. Poznańscy strażacy ruszyli na pomoc

fot. Straż Pożarna KGSP / Twitter

W Bejrucie swoje działania prowadzą obecnie strażacy ze Specjalistycznej Grupy Poszukiwawczo - Ratowniczej Poznań nr 4.

Do potężnej eksplozji w stolicy Libanu doszło we wtorek. Wybuch spowodował olbrzymie zniszczenia, którym towarzyszyły liczne pożary. W wyniku zdarzenia według najnowszych informacji zginęły 154 osoby, a blisko pięć tysięcy zostało rannych. Pod gruzami zawalonych budynków nadal mogą znajdować się żywi ludzie.

Do pomocy Libańskim władzom, które wystosowały apel o pomoc do światowych organizacji, Polski Rząd skierował wyspecjalizowanych w działaniach poszukiwawczych na gruzowiskach strażaków, jak również strażaków-chemików.

Mobilizacja USAR (Urban Search And Rescue), bo tak nazywa się wyspecjalizowany pododdział strażaków z Polski, rozpoczęła się już w środę rano (05.08.2020 r.). Tego samego dnia, strażacy z Poznania, Łodzi, Warszawy (w sumie 39 osób oraz 4 psy) udali się do punktu koncentracji w stolicy, aby zorganizowanym transportem lotniczym udać się do Libanu. Przed trzecią w nocy (06.08.2020 r.) wylądowali w Bejrucie. Obecnie prowadzą działania zmierzające do odnalezienia ocalałych ludzi pod gruzami budynków. Poszukiwania mają im ułatwić wyszkolone psy ratownicze - informuje st. kpt. Kamil Witoszko, KM PSP w Poznaniu.

W misji bierze udział 11 strażaków z Poznania oraz dwa psy. Są samowystarczalni, również pod względem wyżywienia czy noclegu. Mogą tam spędzić tydzień czasu - dodaje st. kpt. Witoszko.

Poznańska Specjalistyczna Grupa Poszukiwawczo - Ratownicza funkcjonuje od 2000 roku. Jej członkowie mają za sobą wiele akcji poszukiwawczych, w tym misji zagranicznych - m. in . Haiti 2010 i Nepal 2015.

Działania strażaków MUSAR POLAND w Bejrucie. Poszukiwania osób uwięzionych w gruzowiskach z udziałem psów ratowniczych. #Lebanon #Beirut #EUCivPro #dgecho #EUSavesLives #civpro pic.twitter.com/b2CapTc1hj

- Straż Pożarna (@KGPSP) August 7, 2020

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Przed nami intensywne opady deszczu, a nawet burze
22℃
14℃
Poziom opadów:
11.7 mm
Wiatr do:
30 km
Stan powietrza
PM2.5
10.68 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro